vodníkovo trojspřeží
 • ƒ/4
 • 124.3 mm
 • 200
 • 1/59.999999999999
 • X-T1

Počátek

 • ƒ/3.2
 • 90 mm
 • 400
 • 1/1000
 • NIKON D80
 • ƒ/8
 • 74.4 mm
 • 500
 • 1/125
 • X-T1

světlo dělá divy
..na tišnovské rozhledně

pohádka o Smolíčkovi
..to byla druhá nejoblíbenější pohádka našich kluků, takže ji i dnes vidím všude .. :))

Prozření

Budoucno
Ta spirála je ve skutečnosti takový malý zaprášený lístek drátěné kytky, který jsem náhodně objevil na okně v chatě.

pavučinové blues

Na hraně
U tohoto snímku nebudu prozrazovat jak vznikl.. ;-)

Madona v růžích
..kdo ji uvidí, tak určitě najde i povijan s Ježíškem ;-)

zakletý
na kopci Květnice se sešli Mráz, Mlha,Vítr a kouzlili .. :)

cool v plotě

ledokam

Jeskyňka
..zahlédl jsem jak se ke mně snaží přes vrátka kůlny dostat. Chtěla si nejspíš jen dva prstíčky ohřát. Ale v okamžiku západu slunce, jako když mávne proutkem, zmizela. Ani jsem ji ani nestihl pozvat dál :-)

pohoda onoho večera

banánová

lesní romance

La Palma
Našel jsem takovou zajímavost o vulkanickém ostrově La Palma v podobě kotlovité prohlubně. Systém zásobování měst, vesnic, ale i zemědělských podniků vodou je zde skvěle vymyšlen. Téměř veškerá pitná voda je na ostrov přinášena trvale proudícími větry, díky nimž ze severu od moře k pevnině putují četné mraky. Pára kondenzuje na jehličí stromů i na jiné vegetaci. Voda pak steče na zem, odkud putuje pomocí důmyslně vybudované sítě sběračů do budovy (jímky), která ji schraňuje z velké oblasti. Odtud pak teče pomocí tunelů, vrtaných po staletí v místních lávových pohořích až k uživatelům. Tato palma je ale z naší zahrady :)

labirint

zahánění ovcí do košáru

vždy je možnost volby

minulost

když se dva perou,..
V latině to dobře zní :) "Duobus certantibus tertius gaudet"

elixír

Oskarova houpačka
Krajina kolem Svratky mezi Doubravníkem a Nedvědicí je kouzelná i ve vodních odrazech

dlouhou cestou v jednu
Tento snímek, u soutoku řeky Svratky s Jihlavou, vznikl úmyslným švenkem. K tomuto místu se dostanete přes mokřady a všude kolem je vysoká tráva, takže mě napadlo vytvořit abstrakt. Při vnímání krajiny z jiného úhlu pohledu někdy člověk objeví věci skryté pod pokličkou :)

transcendence
..tam kde končíme s rozumem a přesahuje to naši mysl, začíná víra..

každý svou cestou
I stará oprýskaná skříň v kůlně má svoje tajemství

medvěd skořicový na výletě u severního pólu
tento příběh jsem objevil na kamenitém pobřeží, za jednoho horkého letního dne u moře :))

čarodějova chýše
Pod lampou je největší tma, si řekl asi ten čaroděj, protože je to foceno v zahradě pod kostelem Narození Panny Marie ve Vranově :). Ze samotného kostela tady nevidíte ani kousek, ale věřte, že je takovou perlou poutních míst v českých zemích. Podle legendy se zde roku 1240 zjevila Panna Maria jednomu moravskému šlechtici Vilémovi, který zabloudil v hlubokém lese. Když se v úzkosti modlil k Matce Boží a prosil o záchranu, zjevila se mezi dvěma duby Svatá Panna a nejenže mu ukázala cestu, ale i uzdravila jeho vážnou oční chorobu. Vilém pak na tom místě nechal postavit dřevěný kostelík, v němž umístil sošku Panny Marie. Místo rychle dosáhlo věhlasu, proto zde byl postaven zděný gotický kostel. Ani ten však poutníkům nedostačoval, proto roku 1630 majitelé panství, knížata z Lichtenštejnu, nechali vystavět kostel nový. Kdo toto místo neznáte, tak určitě stojí za podívanou.

lustrová
gruntovalo se a na našem kuchyňském lustru jsem krom prachu zahlédl zajímavé křivky ;)

sejšn dušiček
V přítmí jednoho statku, proto tak málo světla, jsem zaslechl velmi tichý šepot. Nedalo mi to a pomalými kroky jsem se přiblížil za balík staré slámy a za ním zahlédl oprýskanou zeď a v tom okamžiku šepot ustal. Ty dušičky si naivně myslely, že jsem je neobjevil.. :)

na dlouho
Život je krátký na to, aby jsme všechno vyzkoušeli, ale ne všechno bych chtěl ochutnat. Jedna ze tří věcí, o kterých vím, že bych se jim chtěl určitě vyhnout, je basa.

upíří

svět bez hranic
tento experiment mě překvapil svým kouzlem v jednoduchosti. Stačí pár kapek olivové oleje do vody a bublinky začnou vytvářet svůj vlastní svět. Některé zaniknou a předají energii dalším, jiné vytváří kejklířské seskupení bublin do různých tvarů..

mezi mlýnskými kameny

vyvolení

tajemství jezu
Přemýšlím, jestli je na místě popisovat abstrakty. Myslím si, že první dojem z fotografie je u každého z nás originální ve svých niancích. Ale další koment, i třeba realistický, může zpestřit fantazijní vidění. Takže :), tento tajuplný jez jsem objevil v podzimní čas, kousek od boskovického arboreta . Byl pěkně nasvícen zapadajícím sluncem, ale nejvíc mě zaujaly dva lístky buku schované za vodním závěsem, uhnízděné ve vodní rostlině, jakoby skrývající tajemství ... A kdo je nemá, ..že ;) ?

podzimní březový háj
tento pěkný hájek se nachází pod kopcem Sýkoř směrem na Křeptov. Asi by jste ho podle této fotografie těžko poznali :), ale ono nejde ani tak o místo samé. Chci vám dát typ na turistický výšlap krásnou Vysočinou. Z Veselského chlumu směrem na Křižovice, (kde se v původní stodole nachází Galerie z ruky), se můžete kochat nádhernou krajinou s mnoha výhledy na místní kopce a rokliny. Možná, že tento kraj mnozí místní znáte, ale někdy stačí odbočit z vyšlapané cesty a objevíte za humny nové přírodní poklady

lačný
"Blažený není ten, kdo má, co si přeje, ale ten, kdo si nepřeje, co nemá." Antisthenés z Athén. Tento starořecký filozof, žák Sókrata, žil asi 400 let př.n.l. a při tom tak trefně vystihl to, na co v poslední době dost často myslím, když se dívám na svět kolem sebe..

jinak
..někdy se švenkem dají vytvořit zajímavé abstrakty. Ten den jsem chtěl netradičně vyfotit řepkové pole :).

ďáblík
v knize Faust potkáte kdekoho

banánová
Asi všichni znáte písničku "Vokatou, (zrzavou..), tu já mám nejradši, vokatou, vokatou, tu já mám rád.." ..no a já přes ten makroobjektiv zahlídl banánovou ;-)

na schovávanou
..jeden z pocitů štěstí je podle mě schovaný ve chvilce, kdy se člověk dokáže zastavit, nadechnout a vnímat krásu kolem sebe

Adam spící, božsky snící

zpovědnice
U kaple stála ještě poustevna, v níž žil poustevník. Podle pověsti, která se o něm dochovala, uměl tento poustevník číst v myšlenkách lidí, rozuměl i zvířatům.. ... a přesně toto se mi líbí na těch okamžicích zachycených ve fotografii. Dokáží objevit a vyprávět příběh. Oskarem nasvícené opěrné pilíře venkovní zdi kaple byly jen vábničkou :)

mezi vlky
toto ráno nebyla žádná rosa, ale paprsky pěkně objevily tuto "karkulku" mezi vlky.. :)

pohlcený

utajená něžnost z hlubin
vnitřní strana mušle lambis scorpius je pravý opak jejího dravého vnějšího vzhledu s ostny. U každého určitě najdeme aspoň kousek něhy, jen někteří to úspěšně tají.. ;)

 • ƒ/2.8
 • 50 mm
 • 100
 • 1/250
 • NIKON D80

pavučinový sen

 • ƒ/5.6
 • 85 mm
 • 100
 • 1/180
 • NIKON D80

kompas

jezero Kariba
Tak o tomto světě si nechávám jen zdát, ale někdy navštíví i můj fotoaparát. Tento břeh u jezera Kariba jsem zahlédl v kůlně na mém starém ponku :) Rychle jsem doběhl pro Nikona, protože se Oskar, který tu scénku tak fajně nasvítil, chystal schovat za mraky. Cvakl jsem tři snímky a už byl vidět zase jen poškrábaný šuplík pod ponkem..

error: Content is protected !!